4 olulist põhjust, miks sa peaksid 2016. aastal keskenduma e-maili listi kasvatamisele ja parim viis seda teha.

/, Strateegia/4 olulist põhjust, miks sa peaksid 2016. aastal keskenduma e-maili listi kasvatamisele ja parim viis seda teha.

[:et]Ikka veel keskenduvad ettevõted digiturunduses eelisjärjekorras kodulehe liikluse suurendamisele, sotsiaalmeedias jälgijate arvu kasvatamisele või lihtsalt ilusa disainiga veebilehele. Loe miks on sul kasulik ja absoluutselt hädavajalik keskenduda e-maili listi kasvatamisele ning kuidas seda parimal viisil teha.

1. E-mail töötab endiselt paremini kui ükski sotsiaalmeedia kanal.
Põhjused:
-Sotsiaalmeedia kanalites ilmub iga päev sinu kliendi lehele tuhandeid postitusi. E-maile tuleb talle igapäev umbes 100 ringis. Tõenäosus, et ta sinu postitust/kirja näeb on e-mailis tunduvalt suurem.

-Sotsiaalmeedias (Facebookis) ei ilmu sinu sõnum fännile nähtavalegi kui eelnevatel kordadel pole olnud kliendi poolset reaktsiooni (engagement)- like-i, share-i, kommentaari. E-mail jõuab kohale igaljuhul- sinu eesmärk on klient seda kirja avama panna.

Siin on ekraanipilt amyhall.biz valmistatud infograafikust, kus on näha kui paljud inimesed sinu sõnumit nendes kanalites reaalselt näevad.

Kui suur osa näeb sinu sõnumit e-mailis, Facebookis, Twitteris.

 

Teisel ekraanipildil (tehtud samast infograafikust) on näha kui suur osa inimesi reaalselt sinu sõnumitele reageerib.

 

Kui paljud inimesed reageerivad sõnumitele e-mailis, Facebookis, Twitteris

 

2. E-mail on ainuke kanal, mida sa kontrollid.

-Sa ei tea kunagi kui palju sisu Facebook (või mõni muu sotsiaalmeedia kanal) otsustab sinu fännidele näidata või millal kraanid kinni keerata.

-Võibolla otsustab sotsiaalmeedia platformi omanik sinu lehe ühel hetkel kinni panna, olgu selle põhjusteks teiste kaebused, reeglite rikkumised vms. Sellisel juhul on kogu nähtud vaev tühine.

 • Sa oled kaotanud raha, mis sa oled investeerinud fännibaasi kasvatamise eesmärgil.
 • Sa oled kaotanud kogu selle aja, mis sa oled aktiivsena sotsiaalmeediakanalis postitustele ja kommunikatsioonile panustanud.
 • Sa oled kaotanud kõik selle sisu, mis sa sinna kanalisse oled loonud.

-Sotsiaalmeedia platvorme on ennegi nähtud tulemas ja kadumas. Kas sa mäletad Rate.ee-d või Orkut.com-i? Maailmas oli MySpace alles hiljuti üks kõvemaid tegijaid, nüüd on nad ajalugu. Kunagi ei tea millal uus ja “parem” sotsiaalmeedia platvorm kasutusele võetakse.

3. E-maili list on sinu sissetuleku allikas.

Inglise keeles kasutavad turundaja väljendit “List is your licence to print money” ehk eesti keeles “E-maili list on luba raha printimiseks”. Kuidas see raha tegemine või “printimine” siis käib? Sisuliselt käib see läbi oskusliku e-maili turunduse. Sul on võimalik inimesi mõjutada nii, et lõpuks sooritavad nad ostu. Sul on võimalik läbi väärtuse loomise inimesi suunata tegema sinu poolt soovitud tehingut, näiteks e-poodi kaupu, teenusied vms ostma. Siin on vaja tunda inimese psühholoogiat, teada, mis inimesi kõnetab, kuidas võita nende usaldus ja mida neile eelnevalt pakkuda, et nad lõpuks sooritaksid sinu soovitud tegevuse. Pikemalt ma sellel teemal praegu ei peatu, kuna see kaldub sellest artikli teemast kõrvale.

Oluline on aga ära mainida, et ma räägin ainult e-maili listidest, kus inimesed on andnud ise nõusoleku sul neile e-maile saata. SPAM e-mailid siia alla ei kuulu ja neid ma ei soovita kellelgi kasutada. Pikemas perspektiivis teeb SPAM e-mail minu arvates ettevõtte mainele pigem halba kui head.

4. E-mail on täna olulisem kui kunagi varem.

Esitan sulle 4 lihtsat küsimust:

1. Mitu korda päevas sa e-maile kontrollid?
2. Mitu korda viimase tunni jooksul oled sa oma e-maile kontrollinud?
3. Kui ruttu peale ärkamist loed sa oma e-maile?
4. Kas sa oled kontrollinud oma e-maile selle artikli lugemise jooksul?

Meie – tarbijad – oleme sõltuvuses e-mailidest! Meil “jooksevad” e-mailid telefoni ning iga sissetuleva piiksu peale reageerib suurem osa meist koheselt. Vahel ei ole isegi märguannet vaja, vaid inimene avab ise pidevalt telefoni, et kas NÜÜD on tulnud midagi uut. – See on haigus 🙂 Suvaline postitus “Like‘tud” lehelt mulle nutitelefoni märguannet ei anna (juhul kui ma selleks eraldi soovi pole avaldanud). Twitteri andmetel avab iga inimene oma nutitelefoni 110 korda päevas.

Kuidas kasvatada oma kliendibaasi (e-maili listi)?

Täna on e-maili listi kasvatamiseks parim viis veebilehe külastajatele e-maili aadressi vastu kõigepealt midagi väärtuslikku pakkuda. Inimesed on infost täna nii üleküllastunud, et keegi ei ole nõus andma sulle oma e-mailiaadressi niisama. Siin soovitan ma kasutada sisuturundust.

Vastutasuks e-maili aadressi eest saad neile anda:

 • Uudiste (tema jaoks väärtusliku info) edastamist e-mailidena. Näiteks saadan mina oma e-maili registreerujatele turundusteadmisi, mis neile reaalselt võiks kasu tuua. Ma saadan praktilisi nõuandeid, õpetusi ja näiteid oma kogemustest.
 • Raport, case study või õpetlik materjal (e-raamat, videokursus, automatiseeritu e-maili seeria vms), mille saadad e-maili registreerijale vastu tänutäheks. Olen koostanud selleks näiteks Ühelehelise turundusplaani videokursuse, kus e-maili aadressi registreerujal on võimalik alla laadida ühelehelise turundusplaani põhi ja videotes selgitan, millele turunduplaanid sektsioonides tähelepanu pöörata.
 • Sooduskupong. Kui sa pead näiteks e-poodi on sul hea võimalus kõigile e-maili registreerujatele anda vastutasuks sooduskupong või ka näiteks kinkekaart.

E-maili listi kasvatamiseks on muidki viise. Siin tuleb olla loov ja mõelda mis sinu klientidele võiks kõige rohkem korda minna. Eeltoodud “Lead Magnetid” (materjal mis meelitab jätma kontakti) on aga põhilised, mida täna kasutatakse.

Nüüd kõige efektiivsem viis on kodulehe külastajatele luua maandumisleht (landing page), mis suunab külastajaid jätma sulle oma e-maili aadressi. Parim oleks kui see sama maandumisleht on sinu kodulehe esileht, et kui inimene sisestab browseris sinu ettevõtte URL-i siis jõuab ta kohe maandumislehele. Nii on konversiooni näitaja kõige suurem. Konversioon näitab kui suur osa veebilehe külastajatest teeb sinu poolt soovitud toimingu. Konversiooni arvestatakse üldjuhul protsentides ja näiteks kodulehe efektiivsuse optimeerimine (conversion rate optimisation – CRO) töötabki siis selle nimel, et konversiooni näitajat (protsenti) tõsta.

Ka eestlastele teada ning maailmas üks andekamaid konversiooni optimeerijaid Peep Laja kasutab oma ettevõtte (ConversionXL) esilehena maandumislehte, mille eesmärgiks on e-maili listi kasvatamine. Siin on ekraanipilt ConversionXL esilehest.

ConversionXL esileht 2016

 

Selleks, et e-mail kindlalt kätte saada ilmub mõne aja möödudes ConversionXL lehel veel pop-up aken, mis edastab külastajale veelkord sõnumi, et tal on võimalus saada tasuta e-raamat täis väärtuslikku infot.

 

ConversionXL pop-up

 

Kui juba üks maailma tasemel tegija kasutab sellist lähenemist, siis peab sellel ka mingisugune tõepõhi taga olema. Üldiselt on nii, et parima tulemusega peab kogu aeg tööd tegema. Konversiooni näitaja tõstmine nagu ka kõik muu turunduses on katsetamine. Mis meeldib sinu klientidele. Millised võtted toimivad, mis toimib eelnevast veel paremini jne. Maandumislehe optimeerimiseks kasutatakse A/B testimist. Rolli võivad tulemuste muutmisel mängida nii sõnastus, disain kui ka näiteks üleskutse (CTA-call to action) nupu asetus või värv.

Kas sa oled nõus, et peaks sel aastal keskenduma e-maili listi kasvatamisele? Mis oleksid esimesed sammud mida ettevõtad?[:]

By |2017-03-03T13:43:48+00:00January 22nd, 2016|E-maili turundus, Strateegia|2 Comments

2 Comments

 1. Taavi January 27, 2016 at 9:59 pm - Reply

  Väga kasulik artikkel! Aitäh Liina!

  CTA-st rääkides, siis sellega saab asjadele väga loominguliselt läheneda. Parim näide on minu meelest siin, kus keeldumisel nõustud sa sellega, et sa oled igal hommikul masenduses. Kes meist tahaks masendunud olla? Mitte keegi. Sellest piisab, et meililisti drastiliselt suurendada.
  Näide (lisaks veel muid näiteid CTA-st): https://contently.com/strategist/2016/01/19/7-email-capture-boxes-that-will-make-you-want-a-fuller-inbox/

  • Liina Rukki January 28, 2016 at 7:57 am - Reply

   Aitäh Sulle Taavi! CTA on tõesti ka väga põnev teema ja sellest saab samuti pikalt rääkida. Mõtteid mida kasutada on palju. Aitäh linki jagamast.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.