Asukohavaba äri – kuidas alustada?

//Asukohavaba äri – kuidas alustada?

[:et]Osalesin eelmise neljapäeva õhtul Naisinvestorite klubi poolt läbiviidud seminaril “Asukohavaba äri” Oma kogemusest rääkis minu nüüd juba heaks tuttavaks saanud Krista Teearu.

Krista rääkis sellest, kuidas ta on üles ehitanud oma Pilvebüroo ning tõi näiteid ka klientidest kelle teenistus ulatub kuue kohaliste numbriteni kuus. Jah, see on võimalik, kuue kohaline number ilma, et sa peaksid alaliselt selleks kindlast kohas olema ning meeskonnaga hullult vaeva nägema. Tööd võid teha seal kus soovid – “Hiiumaal, Kanaaridel või Vietnamis” – nagu Krista ütles.

Krista rääkis veel, et tema teenistus on stabiilne. Igakuiselt teenidb ta raamatupidamisteenustelt u. 2000€ kuus. E-raamatute müügist on tulnud aastaga u 5000€. “Jube hea, hommikul ärkad üles ja vaatad panga kontolt, et näe, keegi on jälle sulle raha kandnud – nii mõnus” räägib Krista.

Kuidas on siis võimalik asukohavaba äri ajada. Krista tõi välja, et asukohavabaks äriks on mitu võimalust. Sisuliselt on see äri, nagu äri ikka, kus sa pead midagi müüma. Müüa saad kolme varianti:

– Materiaalne toode
– Elektroonne toode
– Teenused

Materiaalne toode võib olla näiteks käsitöö toode, mida ise valmistad ja müüd seda Etsys. See võib ka olla Šoti Terjerile mõeldud kampsun, mis on nišitootena müügil Amazonis. Arutelu käigus tekkis veel ka selline mõte või teadmine, et isegi kui sul ei ole oma toodet välja mõeldud on sul tooteid võimalik müüa. Ütleme, et oled leidnud enda jaoks spordikoti, mis sulle väga meeldib. Selleks, et teha sellest oma toode mõtle sellele mingi väikene disainimuudatus juurde, pane oma logo peale ja saadki uue toote, mida Amazonis müüa.

Asukohavablt on sul võimalik toodete müügi äri ajada nii, et tellid tootmise näiteks Hiinast ning nemad saadavad kauba otse USA-sse Amazoni lattu – Dropshiping. Sinul on äriks vaja ainult korralikku ja töökindlat arvutit ning head internetiühendust.

Üks vahemärkus Kristalt – “Kui ajad internetis toodete müügi äri ja tellid tootmist Hiinast, siis peab sinu juurdehindlust olema vähemalt 200%, muidu ei tasu see ennast ära. On väga palju tasusid, mis sinna vahele tulevad. Ehk, et kui sinu toote omahind on 4€ siis pead seda müüma vähemalt 12€-ga.”

Elektroonne toode või ka infotoode nagu ma seda nimetan võib olla e-raamat, mobiiliäpp, videokursus. See on üks valdkond millega näiteks Krista endale passiivset sissetulekut teenib. Kristal on valmis kirjutatud neli e-raamatut, mis toovad talle igapäevaselt raha, ilma, et ta peaks nendega enam tööd tegema või oleks üldse pidanud kusagil füüsiliselt nende kallal töötama. Hetkel töötab Krista videokursuse kallal, mis kuulub juba pisut suuremasse hinnaklassi kui tema e-raamatud ning suure tõenäosusega hakkab Kristale veelgi rohkem passiivset sissetulekut tooma.

Siinkohal on samuti võimalik äri teha nii, et sul ei ole oma infotoodet. See tähendab sa teed äri affiliate fee-ga – Eesti keeles on see sisuliselt vahendustasu või komisjonitasu – ehk müüd teiste elektroonseid tooteid.
Näiteks sa soovitad kellegi raamatut oma blogis ning sinu blogist läbi otselingi läinud külastaja on ostnud kõnealuse e-raamatu. Nii teenid sina raamatu müügist vahendustasu.

Teenused saab jaotada kahte gruppi. Sa pakud professionaalset teenust, mis ei vaja füüsilist kohalolu. Näiteks raamatupidamine nagu Krista seda teeb, või ka veebidisain. Teine võimalus oleks pakkuda internetiäriga seotud teenuseid – internetiturundus, samuti nišiga raamatupidamine (näiteks Amazonis kauplejatele), copywriting, ghostwriting ehk varikirjutaja jne.

Jällegi kui sul ei ole oma teenust, mida sa väga hästi oskad, saad sa teenida sissetulekut teiste teenuste müügist – Affiliate fee. Näiteks kui mina kirjutan oma blogis internetiturundusest ning kuna ma kasutan e-maili haldusprogrammina Mailchimpi, siis minu blogist Mailchimpi tasuliseks kasutajaks läinud külastaja pealt teeniksin mina vahendustasu (seda juhul kui Mailchimpil oleks selline võimalus – neil on see pisut teistsugune – see oli praegu lihtsalt näide).

Kuidas asukohavaba äri toimib?

Sisuliselt on sinu töö projektijuhtimine ja turundus. Turunduse osas on sul kaks varianti:

– Mina nimetan seda sisuturunduseks, Krista tõi välja Authority Marketing
– Makstud reklaam inglise keeles Paid Advertising

Sisuturunduse teel lood sa blogis lugejatele väärtuslikku sisu. Annad teadmisi sellest, milles sa hea oled. Kirjutad sellest, mis on sinu hobi, midagi mille kohta sa ise ka igapäev veel juurde õpid. Läbi tasuta väärtusliku info pakkumise tekitad oma kodulehele liiklust. Seda muidugi eeldusel, et sinu kirjutatud teemad tulevad ilusti välja ka otsingumootorites ja lingid oma artikleid ka foorumites (kui neid on) või näiteks facebooki gruppides. Teed seda eestlasele n.ö ebameeldivat müüki internetis.

Vahemärkuseks: Teema millest kirjutad peab olema midagi mis sulle meedlib ja sind ennast ka huvitab, sest blogi artiklite kirjutamine nõuab järjepidevust ja ka distsipliini – eriti alguses. Kui sa hakkad kirjutama millestki, mis sind ennast ei huvita, siis ei ole sul seda motivatsiooni, et mitte alla anda.

Sisuliselt lood sa läbi sisuturunduse endast oma valdkonna eksperdi kuvandi ning tekitad inimestes sellega enda vastu usaldust. Pealegi on rahvusvaheliselt liikumas teadmine, et kui oled lugenud kümme erinevat raamatud ühest valdkonnast, tead sa sellest rohkem kui 90% inimestest.

Sisuturundusest veel niipalju, et kui sa jagad väärtuslikkus sisu eesti publikule on sul väga suur tõenäosus hiljemalt aasta vältel oma valdkonnas eksperdiks saada. Eestis lihtsalt ei ole blogide pidamine veel nii populaarne ja inimesed janunevad info järele. Eriti tahavad infot saada algajad – siit sulle väikene vihje kellele sisu suunata. Sisu puhul on oluline see, et sa pakud inimestele informatsiooni selle kohta, mida neil päriselt vaja on. Et sellest rohkem teada mis infot inimesed otsivad soovitan kasutada näiteks Google Keyword Tool-i. See aitab sul leida sõnu ja fraase, mida inimesed sinu valdkonnas otsivad.

Kui sa tahad sisu luua rahvusvahelisele lugejaskonnale siis on targem mõne konkreetse niši teemal kirjutada. Näiteks tõi Kristi Saare välja oma blogi, kus tema tuleb otsingus esile sotsiaalpangadusse investeerimise teemadel, sest sellel teemal lihtsalt kirjutatakse nii vähe.

Kui sa oled inimestes juba piisavalt usaldust tekitanud on nad valmis ka sinu käest ostma ja nagu mul oma klientidele meeldib rääkida on läbi sisuturunduse sinuni jõudnud kliendid ka valmis sinu toodete/teenuste eest rohkem maksma. Nende silmis oled sa selle valdkonna spetsialist ja andnud neile eelnevalt juba midagi väga väärtuslikku.

Krista tõi oma esitluses välja ka väga huvitava statistika. Nimelt:

96% tarbib ainult tasuta kraami
4% ostab midagi
0,4% ostab kallimaid asju ning see on juba pool sinu teenistusest.

Nagu investeerimisel, on ka asukohavaba äri puhul mõistlik oma äris koostada portfell, sellest milliseid tooteid/teenuseid müüd. Lisa portfelli näiteks:

-teenuseid
-infotooteid
-reklaami (näiteks oma blogis)
-affiliate fee

Mida on vaja, et alustada?

Asukohavaba äri puhul on hea ka see, et alustamiseks ei ole sul vaja teha üüratult suuri investeeringuid, peale aja. Selles peitubki interneti võlu. Alustamiseks on sul vaja ainult:

– domeeni (.eu al 4€/aasta; .ee ca 11€/aasta)
– veebimajutust (soovitan Zone-i hind: 6,60€/kuu koos KM-ga)
– wordpress theme-i (on tasuta ja hinnavahemikus 10-u.100€, ise soovitan ja kasutan ka oma kodulehel Avada Theme-i )
– meililisti haldusprogrammi (mina kasutan Mailchimpi, kuni 2000 kontakti tasuta)

Esimese sammuna siis registreeri domeen ja tee koduleht. Soovitatavalt wordpressi peale, sest see toimib hästi, sellel on palju lisa widgeteid ja pluginad, mis aitavad su turundusele kaasa. Lisaks on wordpressil suur kasutajate baas ning arendajate tugi, et suure tõenäosusega ta lähiajal oma “pille kotti ei pane”.

Koduleht on sinu nägu internetis. Sa esindada ennast sellega. Sisuturundusega (esialgu läbi blogimise) tekitad oma kodulehele liiklust, kus saad ennast tutvustada. Kodulehel peaks sul olema:

– blogi
– meililisti tellimine (opt-in)
– sinu teenuste tutvustus
– infotoodete tutvustus
– sotsiaalmeedia viited
– Krista listile lisan siia veel enda tutvustus, sest inimesed tahavad teada kes on selle taga inimesena.

Kodulehe valmistamisel mõtle läbi, mis on selle eesmärk:

– maililistiga liitumine
– toodete ostule suunamine/ teenuste tellimine
– teadlikkuse tõstmine, sisuturunduse kaudu liiklust tekitades
– sinu esindatus internetis (ka otsingumootoris väljatulek)
– fännidel võimalus jagada sinu ja sinu sisu kohta infot.

Turundussoovitusena tee koduleht nii, et see oleks optimeeritud oma põhieesmärki täitma. Näiteks opt-in-i puhul peab olema selge üleskutse läbi kodulehe (call to action) ennast sinu maililistiga liitma. Nii suurendad kontaktide arvu ja saad ennast suuremale hulgale inimestele pidevalt meelde tuletada.

Maililisti saad saata:

autoresponderi (automatiseeritud kirjade seeria) kõigile uutele tellijatele. Näiteks Krista puhul ettevõtja ABC viie osaline kursus, või siis ise olen koostanud ühelehelise turundusplaani videokursuse.
– uusi postitusi, artiklite teavitusi
– uute infotoodete müügiinfot
– muud oma reklaami ja uudised

Maililisti on oluline omada, sest see on täna internetis peale kodulehe ainuke turunduskanal mida saad ise kontrollida. Näiteks ei saa sa Facebookis või mõnes muus sotsiaalmeedia kanalis kontrollida seda kui paljudele fännidele su info kohale jõuab. Need kanalid tahavad info levitamise eest aina rohkem raha saada. E-maili puhul tead sa täpselt kui paljudele sa info edasi saadad ning kellele. Lisaks saad konkreetset tagasisidet, kes sinu meili lugesid ja meilis olevatele linkidele klikkisid.

Numbritest:
Krista on oma blogi pidanud nüüd pea 3 aastat. Tema igakuine liiklus Pilvebüroos on 8000-12000 külastust kuus.
Tema e-maili listis on 3000+ kontakti.

Krista pakub Pilvebüroos:
Tasuta: blogi mitmesaja artikliga
Odav: neli e-raamatut
Keskmine: videokursus – tegemisel
Kallis: raamatupidamisteenus

Oma aega on Krista panustanud Pilvebüroosse umbes 10 tundi nädalas.

Aitäh Kristile ja Kristale oma kogemuse jagamise eest. Kohtume järgmisel korral!

Soovin teile kõigile julget pealehakkamist, järjepidevust sisu tootmisel ja edu äris!
[:]

By |2017-03-03T13:47:16+00:00December 8th, 2015|Sisuturundus|8 Comments

8 Comments

 1. Mai December 11, 2015 at 9:16 pm - Reply

  Väga hea kokkuvõte! Tänan 🙂 Kahjuks ei saanud ise osaleda, kuigi maksin isegi tasu ära – super, et keegi asja kokku võttis.

  • Liina Rukki December 15, 2015 at 1:17 pm - Reply

   Aitäh Teile Mai!

 2. Gerta December 17, 2015 at 12:55 pm - Reply

  Olen väga tanulik kokkuvõtte eest! Olen selles suunas üksi teed otsinud 🙂 Abi hädasti vaja 🙂 Aitäh!

  • Liina Rukki December 17, 2015 at 12:59 pm - Reply

   Suurepärane Gerta, et sain selle kokkuvõttega sulle abiks olla. Ikka edu ettevõtmises ja kui soovite mõtteid vahetada siis olen olemas 🙂

 3. Tauri December 22, 2015 at 5:46 pm - Reply

  Tervist, sooviks teada kus ja millal need koolitused toimuvad.
  Saan küll suhet aru kõigest aga oleks vaja teada seda kuidas samm sammult neid asju läbi teha 🙂

  • Liina Rukki December 22, 2015 at 5:54 pm - Reply

   Tere Tauri,

   koolitusi sellel teemal hetkel ei toimu, aga huvi korral annab ehk konsultatsioon Teile esialgu abi?

 4. Jane April 17, 2017 at 2:57 pm - Reply

  Aitäh Liina, väga hea blogi eest:) Mina avastasin alles nüüd selle internetiavarustest 🙂

  • Liina Rukki April 17, 2017 at 3:04 pm - Reply

   Tänan Jane! On rõõm, et olen saanud väärt infot edasi anda.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.